Jak zapobiec parowaniu szyb w samochodzie?

Jak zapobiec parowaniu szyb w samochodzie?

Parujące szyby w samochodzie to jeden z najczęstszych i najmniej przyjemnych problemów podczas jazdy samochodem. Powoduje ograniczenie widoczności, co z kolei stwarza realne zagrożenie. Niedostrzeżenie w porę znaków drogowych oraz sygnalizacji świetlnej, zjazdu z drogi, nie mówiąc już o innych pojazdach i pieszych wchodzących na jezdnię, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Parowanie szyb wynika z różnych przyczyn i na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, jak usunąć wilgoć z auta. Często parowanie jest spowodowane przez zapchany filtr kabinowy, awarię radiatora nagrzewnicy lub błędną obsługę nawiewów. Czasem trudno jednoznacznie określić przyczynę lub ją zlikwidować. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na zaparowane szyby. Niestety, wciąż nie wszyscy kierowcy wiedzą co zrobić gdy parują szyby w samochodzie. Tymczasem rozwiązania tego problemu okazują się wyjątkowo proste i powszechnie dostępne. Można z nich korzystać bez względu na to, jaki posiada się model auta, niezależnie od sprawności jego układów.

Sposób na zaparowane szyby w samochodzie

Wielu kierowców próbuje radzić sobie z parowaniem w sposób doraźny. Wystarczy odpowiednio ustawić klimatyzację, najlepiej kierując ciepły nawiew na przednią szybę. Ma to jednak pewne wady. Przede wszystkim konieczne jest powtarzanie tej procedury za każdym razem, gdy szyba zacznie parować, co w dłuższej perspektywie czasu staje się bardzo uciążliwe. Po drugie, zanim odparuje się szybę, przywracając pełną widoczność, mija trochę czasu, co stwarza pewne niebezpieczeństwo. Należy też wziąć pod uwagę, że nie wszystkie samochody posiadają sprawną klimatyzację. W przypadku jej braku, konieczne okazuje się uchylenie okien. To jednak nie jest zbyt przyjemne w trakcie deszczu, a właśnie w takich warunkach pogodowych najczęściej dochodzi do parowania. A zatem, co zrobić, żeby szyby nie parowały w samochodzie? Odpowiedź może wydawać się banalna, ale najlepiej po prostu temu zapobiegać. Umożliwiają to specjalne preparaty, które tworzą na szybach powłokę chroniącą przed wilgocią.

Czym myć szyby w samochodzie, żeby nie parowały?

Zapotrzebowanie na środki chemiczne, które ograniczają parowanie, okazało się bardzo duże. W związku z tym na rynku pojawia się ich coraz więcej. Niewidzialne wycieraczki i antypary to niezwykle skuteczny sposób na zaparowane szyby w samochodzie podczas deszczu. Technologia wiązania wilgoci, wykorzystywana w antyparach, powoduje tworzenie się ochronnej warstwy, na której nie osadza się para. Takie preparaty można stosować nie tylko na szybach, ale także na lusterkach. Zazwyczaj mają formę sprayu, dzięki czemu ich aplikacja staje się niezwykle prosta. W zależności od danego produktu, skuteczność wynosi nawet do kilku tygodni. Przed użyciem należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim szyby powinny być wcześniej dokładnie umyte(zobacz - płyny do mycia szyb samochodowych) i wysuszone, a preparat należy rozprowadzić równomiernie po całej ich powierzchni. Na koniec delikatnie przeciera się je ściereczką. Producenci zalecają, aby przynajmniej jednej z bocznych szyb nie pokrywać powłoką, aby wilgoć miała gdzie się skraplać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl