Jak dbać o czarny lakier samochodowy?

Jak dbać o czarny lakier samochodowy?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, w czarnym lakierze nie ma tajnego składnika, który zwiększa ryzyko powstawania zarysowań lub wymaga mycia przez doświadczonych specjalistów. Dbanie o karoserię w tym ponadczasowym, eleganckim kolorze powinno być prowadzone ze szczególną starannością z innych powodów – na czerni bardzo wyraźnie widać wszelkie zarysowania, zanieczyszczenia i niedoskonałości. Proces pielęgnacji nie jest jednak skomplikowany. Podpowiadamy jak dbać o czarny lakier samochodowy.

Czarny lakier samochodowy – jak dbać o jego wygląd?

Na czarnym samochodzie lepiej widoczny jest wszelki brud, ponieważ kolor ten ma wysoki współczynnik kontrastu. Pochłania również więcej promieni UV, co powoduje szybsze blaknięcie lakieru. Ponadto, gdy pojazd zostanie zarysowany, jego jasny podkład staje się dobrze widoczny ze względu na swój przeciwny odcień. To wszystko sprawia, że lakier samochodowy czarny wymaga szczególnej opieki.

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jest upewnienie się, że do pielęgnacji czarnego lakieru posiadamy niezbędne produkty detailingowe, które mogą zaoszczędzić nam mnóstwa energii i czasu. Bardzo przydatne będą m.in.: pianownica z aktywną pianą, wiadro z separatorem brudu, rękawica do mycia auta, ściereczka i ręcznik z mikrofibry.

Zastanawiając się, jak dbać o czarny lakier samochodowy, trzeba zwrócić uwagę na podstawowe zasady pielęgnacji pojazdów. Przede wszystkim nie należy korzystać z myjni automatycznych. Czyszczenie auta w ten sposób prowadzi do powstania licznych zarysowań oraz zmatowienia lakieru. Samochodu nie powinno się myć w pełnym słońcu. Ważna jest także regularność czyszczenia, zwłaszcza w przypadku zabrudzeń pochodzenia naturalnego, na przykład ptasich odchodów czy pyłków drzew.

Lakier samochodowy czarny – jak prawidłowo myć auto?

Na początku należy usunąć podstawowe zabrudzenia, odpowiednio je zmiękczając. Do tego doskonale posłuży wspomniana pianownica z aktywną pianą. Wykorzystując ją, szybko spłuczemy z samochodu kurz i brud. Następnie należy ręcznie umyć pojazd, stosując metodę dwóch wiader – jedno z nich służy do namaczania rękawicy wodą z szamponem samochodowym z neutralnym pH, a drugie przeznaczone jest do płukania. Dzięki temu znacznie ogranicza się zarysowanie karoserii. Trudne zabrudzenia można usuwać dedykowanymi środkami chemicznymi.

Ostatnie etapy to płukanie oraz osuszanie auta, do którego najlepiej wykorzystać duży ręcznik z mikrofibry. Po umyciu wiele osób zadaje sobie również pytanie: jak odświeżyć czarny lakier? W tym przypadku warto sięgnąć po popularne odżywki typu glaze, które dobrze wypełniają wszelkie niedoskonałości i rysy. Dysponując odpowiednim wyposażeniem oraz umiejętnościami, można zdecydować się także na korektę lakieru za pomocą maszyny polerskiej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl