Czym odtłuścić lakier samochodowy? Najskuteczniejszy sposób

Czym odtłuścić lakier samochodowy? Najskuteczniejszy sposób

Nałożenie wosku czy powłoki lakierniczej wymaga bardzo dobrego przygotowania powierzchni. W przeciwnym razie trwałość produktu może zostać znacząco ograniczona. Istnieją też sytuacje, w których powłoka po prostu nie powstanie w sposób, jakiego można byłoby oczekiwać. Należy więc dobrze zastanowić się, czym odtłuścić przed lakierowaniem. Wybór właściwego sposobu ma ogromne znaczenie dla całego procesu.

Już na samym początku warto zaznaczyć, że usuwanie tłustych zanieczyszczeń nie jest szczególnie skomplikowane. Do tego wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalne preparaty oraz wysokogatunkowy kawałek materiału, który posłuży do jego nałożenia.

Odtłuszczanie przed lakierowaniem z pomocą bezpiecznych narzędzi

Nawet zwykła szmatka wypełni zadanie na zadowalającym poziomie. Nietrudno jednak zauważyć, że wymaga przy tym większego nakładu energii oraz pewnej dozy staranności. Dlatego większość właścicieli pojazdów decyduje się na bardziej specjalistyczne rozwiązania. Czym odtłuszczać przed lakierowaniem? Najlepiej czystą mikrofibrą.

Wyróżnia się ona wieloma zaletami. Przede wszystkim nie posiada szwów, które mogłyby zostawić mikrorysy na powierzchni. Ma za to krótkie włosie i odpowiednią gramaturę, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania. Nałożony na mikrofibrę preparat dobrze rozchodzi się po lakierze i zbiera nawet najuciążliwsze zanieczyszczenia.

Trzeba przy tym pamiętać, by zainwestować w mikrofibrę uznanej marki. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ tańszy produkt od nieznanego producenta może pod wpływem preparatu chemicznego stracić kolor. Łatwo sobie wyobrazić, że w takiej sytuacji nietrudno o zniszczenie lakieru. Dlatego odrobinę wyższa cena mikrofibry nie powinna nikogo odstraszyć, a wręcz przeciwnie – zachęcić do kupna.

Odtłuszczanie lakieru samochodowego produktami IPA

Sama mikrofibra oczywiście nie wystarczy. Do niej należy dobrać wysokiej jakości preparat, który gwarantuje odpowiednią wydajność. Obecnie największą popularnością cieszą się produkty typu IPA, czyli zawierające właściwe stężenie alkoholu izopropylowego. Doskonale wiadomo, że alkohole świetnie rozpuszczają wszelkie tłuszcze, jednak ich zbyt wysoki poziom uszkadza powierzchnie. Dopuszczone do sprzedaży odtłuszczacze nie stwarzają jednak takiego ryzyka.

Jak ich używać? Instrukcja obsługi jest wyjątkowo prosta. Wystarczy nałożyć na mikrofibrę niewielką dawkę preparatu i rozprowadzić go delikatnie po powierzchni samochodu. Może to być zarówno blacha, jak i szkło, chrom guma, a zwłaszcza lakier. Odtłuszczanie powierzchni przed lakierowaniem wymaga jednak dokładnego umycia pojazdu przed zastosowaniem produktów IPA. Tylko w ten sposób osiągnie się docelowy efekt.

Wśród marek, które zajmują się produkcją odtłuszczaczy IPA, znajduje się m.in. ADBL, CarPro, Koch Chemie, Shiny Garage czy Tenzi Detailer. Są one powszechnienie dostępne. Producenci cieszą się renomą ze względu na wyjątkowy skład swoich preparatów.

Odtłuszczanie przed malowaniem. Czym jeszcze można się posłużyć?

Wykorzystanie preparatów IPA lub dedykowanych nie zawsze wystarczy. Czasami do przygotowania powierzchni należy podjąć jeszcze jedno działanie. Mowa o cleanerze pod wosk. Jego działanie jest oczywiście skuteczne przeciw wszelkim tłuszczom, a przy okazji pomaga w pozbyciu się jakichkolwiek chemicznych zabrudzeń. Co więcej, cleaner można stosować nie tylko do blach, ale też do powierzchni szklanych czy plastikowych. Wobec tego będzie znakomitym uzupełnieniem odtłuszczaczy typu IPA.

Na rynku funkcjonuje kilku producentów cleanerów, którym warto zaufać w pierwszej kolejności. Szczególnej uwadze polecamy produkty firmy Shiny Garage, Collinite oraz Soft99.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał wszelkie wątpliwości w kwestii tego, czym odtłuścić blachę przed malowaniem. Zastosowanie sprawdzonych marek z pewnością będzie najlepszym wyborem. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości produkty, które zapewnią bezpieczeństwo procesu oraz skuteczność w usuwaniu tłustych zanieczyszczeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl